UA-75651220-1

Бабіти, їх види, маркування, склад, властивості

Для виготовлення вкладишів підшипників застосовують сплави на основі свинцю, олова, цинку або алюмінію. Такі сплави називаються бабітами.

Чавунні вкладиші застосовують у тихохідних двигунах, бронзові - у відповідальних підшипниках, що працюють у складних умовах (високі тиски, велика кількість обертів тощо).

Бабіти є м’якими легкоплавкими матеріалами з незначним коефіцієнтом тертя, добре утримують мастило на поверхні вкладиша. Олов’яні та свинцеві бабіти виготовляють на основі сплавів системи Pb-Sb, Sn-Sb, Sn-Pb-Sb; цинкові - на основі цинку; алюмінієві - на основі алюмінію. Бабіти застосовують при незначних питомих тисках.

Твердість свинцю становить близько 3 НВ, сурми - близько 30 НВ. Евтектика, що складається з 13 % Sb і 87 % Рb, має твердість близько 7-8 НВ. Твердість олова - близько 5 НВ. Сплав з 13 % Sb і 87 % Sn є композицією, де α - твердий розчин на основі олова забезпечує високі антифрикційні властивості вкладишів.

Усі бабіти, мікроструктуру яких наведено на рис. 1.2.63, поділяються на три групи. Найкращими є олов’янисто-сурм’яні бабіти (Б83 і Б89). Хімічний склад бабіту Б83 такий: основа - Sn; 10-12 % Sb; 5,5-6,5 % Cu; 0,55 % - сума домішок. Наступним за якісними показниками є бабіт Б16. М’якою основою цього бабіту є свинець. Свинцево-сурм’яний бабіт БС та свинцево-кальцієвий БК за якістю поступаються вищеназваним бабітам.

Бабіти БК і БС широко застосовуються на залізничному транспорті. Через дефіцит олова й свинцю використовують переважно сплави на основі цинку й алюмінію: ІДАМ 10-5 (10 % Аl, 5 % Cu, решта - Zn), ACC6-5 (5-6 % Sb, 4-5 % Pb, 0,5-0,7 % Mg, решта - Аl).

 
Рис. 1.2.63. Мікроструктура бабітів, × 100: а - Б83; б - Б16; в - БС; г - БК
Сплави на основі цинку за своїми властивостями поступаються бабітам на олов’яній основі. Алюмінієві бабіти за своїми технологічними властивостями поступаються звичайним бабітам. Вони мають низький коефіцієнт тертя і високу зносостійкість. Оскільки алюмінієві бабіти мають високу твердість, то й шийка вала також має бути досить твердою, інакше відбуватиметься процес прискореного зношування. Це і є основним недоліком алюмінієвих бабітів. Алюмінієві бабіти використовують замість олов’яних і свинцевих, а також замість свинцевистої бронзи.