UA-75651220-1

Iнструментальнi вуглецеві сталi

Сталі інструментальні нелеговані (вуглецеві) можуть бути міцними та високоякісними.

Сталі інструментальні нелеговані (вуглецеві) можуть бути якісними та високоякісними. Масова частка шкідливих домішок у якісних сталях становить не більше ніж 0,030 % P та не більше ніж 0,028 % S, а у високоякісних сталях - не більше ніж 0,025 % P та не більше ніж 0,018 % S (табл. 2.3).
Під теплостійкістю розуміють температуру, при нагріванні до якої твердість інструмента починає стрімко знижуватися внаслідок небажаних структурних змін.

Міцність різального інструмента має бути достатньою, щоб сприймати великі сили різання.

Зі сталей У7, У8 виготовляють рисувалки для розмічання, рихтувальні молотки, ножі важільних ножиць. Для виготовлення кернерів, зубил, крейцмейселів, слюсарних молотків використовуються сталі У7А, У8А.

Зі сталей У10, У10А, У12, У12А виготовляють металообробний інструмент, що працює при невисоких температурах (напилки, ножівкові полотна, спіральні та перові свердла, шабери) (рис. 1.2.14-1.2.19).
Рис. 1.2.14. Молотки
Рис. 1.2.15. Ножівкові полотна
Рис. 1.2.16. Керн, зубило, крейцмесель
Рис. 1.2.17. Шабери
Рис. 1.2.18. Ножиці важільні
Рис. 1.2.19. Напилки
Back
Next
Марки інструментальних нелегованих сталей позначають літерою У (вуглецева) та цифрами, що означають середню масову частку вуглецю у десятих частках відсотка (У7, У12). У сталі У7 маємо в середньому 0,7 % вуглецю, а у сталі У12 відповідно 1,2 %. За наявності підвищеної кількості марганцю у сталі після числа дописують літеру Г (У8Г). Високоякісні сталі позначають у кінці марки літерою А (У8А, У12А).

Інструменти для різання металів працюють в умовах високого тиску, температури й тертя. Для того щоб ефективно їм протистояти, ці матеріали повинні мати високу твердість, зносостійкість, теплостійкість і міцність.

Твердість різальної частини інструменту має значно перевищувати твердість оброблюваного матеріалу.

Під зносостійкістю інструменту розуміється його здатність якомога довше протистояти поступовому його руйнуванню з боку матеріалу заготовки. Внаслідок такого руйнування різальний інструмент затуплюється. Що твердіший матеріал інструмента, то вищою буде його зносостійкість.